Choć tytuł jednej z ostatnich produkcji filmowych, popularnego kanału streamingowego, nawołuje aby nie patrzeć w górę (“Don’t look up”.), odważnie jednak to czynimy. Był to bowiem kolejny dobry rok w naszym wykonaniu. Osiągnęliśmy rekordowy budżet poprawiając wynik ubiegłoroczny aż o 70%. Za tym osiągnięciem stały konkretne działania i rosnące zainteresowanie ze strony Niebieskiej społeczności. Fakty i liczby prezentujemy poniżej, w tradycyjnie przygotowanym podsumowaniu rocznym.

Działania

Zacznijmy od czwartego kwartału 2021 roku, kiedy to największym wydatkiem był zakup zegarków multisporotowych POLAR. Smartwatche, warte 18.000 zł, już służą zawodnikom pierwszej drużyny. Sztab szkoleniowy zyskał dzięki nim przydatne dane, które pomagają w optymalizacji formy piłkarzy. Zamknęliśmy także temat Strefy Kibica, przelaliśmy środki na realizację wybranego w październiku celu, sfinansowaliśmy plakaty meczowe, które zachęcały kibiców do przyjścia na mecze, a także wsparliśmy drugę edycję akcji Niebieska Paczka dla Legend.

W grudniu zaprezentowana została także kolejna część monografii “Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część II”. W tym fragmencie czterej autorzy Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik oraz Damian Sifczyk zajęli się latami 1930-33. Pracowali oni przy tej publikacji pro bono opracowując materiały należące do Stowarzyszenia Wielki Ruch, które zapłaciło także za skład i korektę publikacji.

W pierwszym, drugim oraz trzecim kwartale także sporo się działo, o czym informowaliśmy w osobnych podsumowaniach. Te jakże wiele innych informacji dostępne są na naszej stronie. Przeprowadziliśmy cztery głosowania mające na celu wyłonić kierunek naszego wsparcia dla Ruchu Chorzów. Ta forma aktywnego uczestnictwa w życiu klubu i stowarzyszenia cieszy coraz większą popularnością ze strony naszych członków. Bez wątpienia największą medialność i zainteresowanie wzbudził zakup nowej Strefy Kibiców.

Rezultaty głosowań kwartalnych prowadzonych za pośrednictwem aplikacji webowej:

  • Kw. I 2021 | Dofinansowaliśmy zimowy obóz przygotowawczy I drużyny, 20 tys. zł
  • Kw. II 2021 | Dofinansowaliśmy przejazdy pierwszej drużyny na mecze wyjazdowe do końca sezonu 2020/21, 20 tys. zł.
  • Kw. III 2021 | Postawiliśmy Nową Strefę Kibiców Ruchu Chorzów,
    140 tys. zł w tym po 20 tys. zł FC Deutschland oraz FC Blue England
  • Kw. IV 2021 | Postawimy nowy punkt sprzedaży na stadionie od strony Al. Bojowników 30 tys. zł

Członkowie

W 2022 rok wkroczyliśmy z 1.669 członkami na pokładzie. W skali 12-tu miesięcy nasze grono powiększyło się aż o 410 osób; 447 osób zostało przyjętych, zaś 37 opuściło szeregi WR. Odnotowaliśmy solidny przyrost, bo aż o 32,5% członków. Zakładając utrzymanie tempa powinniśmy się spodziewać przekroczenia progu 2.000 już w 2022 roku. Będzie to jednak niezwykle trudne, bowiem zaplanowaliśmy w nadchodzącym czasie usunięcie członków zupełnie nieaktywnych. Za tym pewnie pójdzie przekładana akcja aktywizacji tych, którzy wnoszą swoje składki bardzo nieregularnie. Na tym polu poczyniliśmy jednakże spory postęp uruchamiając mailing oraz sms-y, które przypominają o płatnościach.

Osobnym, aczkolwiek znacznie mniejszym, filarem naszej działalności są członkowie biznesowi. Z początkiem ubiegłego kwartału dołączyła do nas Żorska Emigracja, która wykupiła Pakiet Legendarny. Tegoroczną stawkę uzupełniają chcący pozostać anonimowi inni nabywcy pakietów biznesowych.

Finanse 

Budżet, na który składają się składki członkowskie wyniosły w 2021 roku 279.906 tys. zł. Rok 2020, dla porównania, skończyliśmy z 164.434,63 zł. Przekładając na procenty, uzyskany rok do roku, wzrost stanowi 70%. Suma wszystkich uznań wyniosła 332.118,98 zł. W niej zawarte są m.in. przelewy od FC Blue England i FC Deutschland na powstanie Nowej Strefy Kibiców oraz darowizny. Postanowiliśmy tych danych nie wliczać jednak do budżetu. Suma wszystkich obciążeń wyniosła zaś: 331.166,30 zł. Osiągnięty wynik możemy rozpatrywać w kategorii sukcesu. To dowód dobrze wykonanej pracy, zaufania jakim nas obdarzacie, no i jakże duża motywacja do dalszych starań.

Najlepszym spośród wszystkich miesięcy był marzec. Wówczas to na nasze konto zostało wpłacone 26.828 zł. W marcu 2019 do WR przystąpiło rekordowe 700 osób, spośród których spore grono opłaca roczne składki, co przyczyniania się znacznie do wyższego względem innych miesięcy rezultatu. W kolejnych miesiącach byliśmy jednakże blisko przekroczenia marcowego wyniku za sprawą stałego przyrostu nowych członków. Średnio miesięcznie na nasze konto wpływało 23.325 zł, wobec 13.702 zł w roku 2020.

W 2022 zamierzamy przekroczyć budżet 300 tys zł. Zamierzamy dalej starać się o Wasze zaangażowanie za pośrednictwem zapoczątkowanych, jak i zupełnie nowych akcji oraz inwestycji. Chcemy wspierać pierwszą drużynę, sztab szkoleniowy, zarząd, jak i adeptów piłkarskiego rzemiosła, którzy na co dzień trenują w naszej Akademii & UKS-ie. Nie zapominamy o naszych Legendach, oraz wszystkich kibicach chorzowskiego Ruchu. Aby jednak z sukcesami działać na tak wielu płaszczyznach potrzebne nam są do tego środki. Jesteśmy dumni z każdego dobrego słowa, które pada pod adresem naszej działalności. Dalej będziemy wspierać Ruch Chorzów w drodze na powrotne miejsce. To czynami i efektami chcemy jak najlepiej świadczyć o Niebieskiej eRce.

Wszystkim członkom WR oraz sympatykom Ruchu życzymy pomyślnego roku.

Podsumowanie przygotował w imieniu WR
Mariusz Martowicz

%d bloggers like this: