Miejsce, w którym ogłosimy powstanie i statut Wielkiego Ruchu mogło być tylko jedno. Miejski Dom Kultury w Chorzowie Batorym 98 lat temu był Domem Związkowym na Hajdukach. W nim 20 kwietnia 1920 roku zebrali się ojcowie-założyciele Klubu, którego jesteśmy spadkobiercami. Jego historii, sukcesów, wspaniałych kibiców i piłkarskich legend.

Historia MDK Batory sięga jednak znacznie wcześniej, bo roku 1887, kiedy została wybudowana okazała gospoda, której pierwszym właścicielem był Ignatz Malerz. W latach 1919 – 1945 działały tu obok siebie liczne stowarzyszenia i organizacje społeczne zarówno kościelne, jak i świeckie, polskie i niemieckie. Od 1946 roku został przejęty przez Hutę Batory – największy zakład przemysłowy w dzielnicy.

W 1994 roku Zakładowy Dom Kultury Huty „Batory” SA. przekształcono w Miejski Dom Kultury. Na podstawie porozumienia powstała nowa instytucja i tym samym zachowana została wieloletnia ciągłość animacji kultury tego miejsca. W 2004 roku wykrystalizowała się nowa misja tej organizacji. Od tamtej pory realizowana jest polityka powrotu do dobrych przedwojennych tradycji działania tej instytucji przy jednoczesnym użyciu nowoczesnych metod i narzędzi pracy animacyjnej i zarządzania.

Dziś, 30 stycznia 2018 roku, MDK Batory będzie świadkiem kolejnego historycznego wydarzenia. To w nim rozpoczniemy wspólnie  budować Wielki Ruch.

%d bloggers like this: