W miniony piątek 29.12.2023 pożegnaliśmy Legendę naszego Klubu Bernarda Bema. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Katowicach.
Kolegę z boiska przybyło pożegnać wiele osób związanych z chorzowskim klubem min: Antoni Piechniczek, Jan Rudnow, Henryk Pietrek, Henryk Wieczorek, Roman Grzybowski, Albin Wira, Dariusz Gęsior i wielu innych.
Nie zabrakło również przedstawicieli klubu na czele z prezesem Sewerynem Siemianowskim oraz delegacji stowarzyszeń kibiców Wielki Ruch oraz SK 1920 Katowice. Urna z prochami śp. Bernarda Bema została złożona na cmentarzu przy ul. Leopolda  w Katowicach-Bogucicach.

Bernard Bem urodził się 29 sierpnia 1936 r. w Szopienicach–Dąbrówce Małej. Treningi piłkarski rozpoczął w KS 22 Dąbrówka Mała. Później grał w katowickim Kolejarzu, by na początku 1958 r. trafić na Cichą. Początkowo grał jako napastnik, potem pomocnik, by wreszcie stać się obrońcą. W pierwszym zespole „Niebieskich” zadebiutował dokładnie w 38. urodziny Ruchu, 20 kwietnia 1958 r., w wyjazdowym meczu z Odrą Opole (1:1). W swoim kolejnym występie zanotował pierwszego gola dla chorzowskiego klubu, pokonując bramkarza Cracovii (Ruch wygrał w Krakowie 5:0). W Ruchu grał do 1971 roku, kiedy przeszedł do BKS-u Stal Bielsko-Biała, gdzie wkrótce zakończył karierę. Łącznie w „Niebieskich” barwach rozegrał aż 307 spotkań, w których strzelił 28 bramek. Z Ruchem zdobył dwa tytuły Mistrza Polski – w 1960 i 1968 r.  Po zakończeniu kariery  „Berek” nadal był związany z Ruchem jako kierownik drużyny. Tę funkcję pełnił z kilkuletnią przerwą od 1969 r. aż do połowy lat 90.

%d bloggers like this: